عمران

سمینار ارشد رشته عمران: تحلیل عددی جریان بر روی سرریز اوجی به روش حجم محدود

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی عمران – سازه های هیدرولیکی

عنوان:

تحلیل عددی جریان بر روی سرریز اوجی به روش حجم محدود با بهره گیری از شبکه بندی ورنوی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
سرریزها از مهمترین سازه هایی هستند که در زمان وقوع سیلاب در جهت سلامت و ایمنی سدها مورد بهره گیری واقع شده و از وقوع حوادث خطرناک جلوگیری کرده اند. به عنوان کاربردی ترین نوع سرریزها، می توان از سرریز اوجی نام برد. از میان روش های مختلف مطالعه، روش های عددی، به دلیل برتری چشم گیر نسبت به سایر روش ها، مدنظر می باشد. در این پایان نامه با بهره گیری از نرم افزار دینامیک سیالات محاسباتی فلوئنت و براساس روش حجم محدود به مطالعه حساسیت پارامترهای جریان در محاسبه مناسب پروفیل جریان عبوری از روی سرریز اوجی پرداخته شده می باشد. نرم افزار فلوئنت معادلات ناویراستوکس میامگین گیری شده رینولدز حاکم در میدان جریان عبوری از روی سرریز اوجی را حل کرده و از روش حجم سیال به مقصود تعیین پروفیل سطح آزاد جریان بهره گیری کرده می باشد.  در این تحلیل جهت شبکه بندی با در نظر داشتن سطح منحنی سرریز اوجی از میان انواع مختلف، شبکه بندی ورنوی انتخاب شده، و با مطالعه مدل های مختلف آشفتگی دو معادله ای، مدل آشفتگی K-E آر.ان.جی برگزیده شده می باشد، و نهایتا با تغییر هندسه مدل به مطالعه پارامترهای مختلف جریان عبوری از روی سرریز اوجی پرداخته شده می باشد. نتایج عددی به دست آمده با نتایج حاصل از روش های عددی، آزمایشگاهی و نمودارهای USBR و USACE مقایسه شده می باشد و تطابق خوبی نظاره شده می باشد. در انتها با بهره گیری از آزمون p-value دقت بالای مطالعه عددی مذکور به اثبات رسیده می باشد. از این رو بهره گیری از مدل های عددی توصیه می گردد.
مقدمه
اهمیت وجود آب برای ادامه زندگی از یک جهت و در دسترس نبودن آب شیرین در تمام مناطق زمین از جهت دیگر باعث گردید تا بشر در طول دوران حیات خود به فکر راهی برای انتقال، مهار و ذخیره آب بیافتد. اصلی ترین روش برای مهار و ذخیره آب جاری رودخانه ها، ساخت سدها و بندها بر روی آنها می باشد که در طول تاریخ به شکل ها و با روش های مختلفی مورد بهره گیری قرار گرفته می باشد. حجم زیاد آب موجود در مخزن سد، در هنگام سیلاب می تواند با تخریب سد، زمین های پاییندست را با خطر آبگرفتگی روبرو کند، به همین دلیل بهره گیری از روش هایی که بتواند با تأمین ایمنی سد، آب مازاد ناشی از سیلاب را تخلیه کند، اجباری می باشد، یکی از این روش ها ساخت سرریز می باشد. سرریزها سازه های مهمی هستند که امکان خروج سیلاب های اضافه بر ظرفیت سد را میسر می سازند. در طراحی سرریزها چه به مقصود انحراف و چه به جهت ذخیره آب، بایستی احتمال خطر، به خصوص خطرهای جانی را توجه کرد. مانند مشهورترین و پرکاربردترین سرریزها، سرریز اوجی می باشد.
فصل اول:
کلیات
2-1- مقدمه
آب به عنوان اساسی ترین ماده برای تشکیل حیات و ادامه چرخه زندگی موجودات زنده از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، چنانچه اولین تمدن های بشری در کنار آب شیرین رودخانه ها شکل گرفته اند. اهمیت وجود آب برای ادامه زندگی از یک جهت و در دسترس نبودن آب شیرین در تمام مناطق زمین از جهت دیگر، باعث گردید تا بشر در طول دوران حیات خود به فکر راهی برای انتقال، مهار و ذخیره آب بیافتد. اصلی ترین روش برای مهار و ذخیره آب جاری رودخانه ها، ساخت سدها و بندها بر روی آنها می باشد که در طول تاریخ به شکل ها و با روش های مختلفی مورد بهره گیری قرار گرفته می باشد. حجم زیاد آب موجود در مخزن سد، در هنگام سیلاب می تواند با تخریب سد، زمین های پاییندست را با خطر آب گرفتگی روبرو کند، به همین دلیل بهره گیری از روش هایی که بتواند با تأمین ایمنی سد، آب مازاد ناشی از سیلاب را تخلیه کند، اجباری می باشد، یکی از این روش ها ساخت سرریز می باشد.
سرریزها سازه های مهمی هستند که همزمان با ساخت سدها مورد نیاز واقع می شوند و امکان خروج سیلاب های اضافه بر ظرفیت سد را میسر می سازند. به بیانی دیگر یکی از کاربردهای مهم سرریزها، کنترل ارتفاع و حجم آب دریاچه پشت سد می باشد که در این حالت شکل و ابعاد سرریز تابعی از موقعیت جغرافیایی و هیدرولوژیکی منطقه خواهد بود. در طراحی سرریزها چه به مقصود انحراف و چه به جهت ذخیره آب، بایستی دقت کافی مبذول گردد و هرگونه احتمال خطر، به خصوص خطرهای جانی را توجه کرد. مانند مشهورترین و پرکاربردترین سرریزها، سرریز اوجی می باشد. این سرریز بیشتر در سدهای بتنی و سدهای با مصالح بنایی به کار گرفته می گردد. با در نظر داشتن اهمیت موضوع، در این پایان نامه به مطالعه سرریز اوجی پرداخته خواهد گردید.
تعداد صفحه : 126
قیمت : 14700 تومان

 

***

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *