عمران

سمینار ارشد رشته عمران سازه های هیدرولیکی: کاربرد نرم افزار MIKE11 در مدل سازی کانال های انتقال آب

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی عمران – سازه های هیدرولیکی

عنوان:

کاربرد نرم افزار MIKE11 در مدل سازی کانال های انتقال آب و سازه های وابسته در شرایط غیر ماندگار

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
جهت مطالعه و مطالعه رفتار هیدرولیکی شبکه کانال های آبیاری پیش روی با سیستم های کنترل و سازه ها و مطالعه و ارزیابی عملکرد جریان های غیرماندگار، یکی از موثرترین روش ها، شبیه سازی ریاضی آنهاست. با در نظر داشتن طبیعت جریان غیرماندگار، و تعامل با این سیستم ها، بهره گیری از مد ل های هیدرودینامیکی اجتناب ناپذیر می باشد.
مناسب ترین ابزار برای مطالعه جریان های غیرماندگار و ارزیابی عملکرد آنها مدل های هیدرودینامیک می باشد که توانایی شبیه سازی جریان در انواع کانال های آبیاری را در شرایط تغییرات محدود و شدید جریان را داشته باشد. اگر چه مدل های مذکور با امکان ارزیابی عملکرد کانال ها اطلاعات مناسبی را برای مدیریت جریان غیر ماندگار فراهم می نمایند اما دستیابی به مناسبترین شیوه های مدیریتی نیازمند بهره گیری از روش های مؤثر و کارآمد بهینه سازی می باشد.
یکی از این مدل ها که در کشور ما جایگاه ویژه ای پیدا نموده بسته نرم افزاری MIKE11 می باشد. این بسته شامل مدل های هیدرولوژی، هیدرودینامیک، انتقال رسوب، انتقال و انتشار و کیفیت آب می باشد. مدل هیدرودینامیک آن که مربوط به مدیریت سیلاب و محاسبه پروفیل سطح آب بوده علیرغم نتایج قابل قبولی که دارد دارای پیچیدگی های خاص خود می باشد.
مدل MIKE11 توسط انجمن هیدرولیک دانمارک تهیه شده قادر به محاسبه جریان در شرایط زیربحرانی و یا فوق بحرانی به صورت های ماندگار، شبه ماندگار و غیر ماندگار می باشد.
مدل MIKE11 امروزه پیشرفته ترین و جامع ترین از نوع خودش می باشد. و هم اکنون توسط 1500 کاربر در سرتاسر دنیا بهره گیری می گردد.
مقدمه:
یکی از وظایف مهم دولتها کاهش اثرات بلایای طبیعی می باشد . طبق مطالعه های بعمل آمده بیش از چهل نوع بلای طبیعی در سطح جهان تشخیص داده شده که وقوع 31 مورد آن در ایران ثبت شده می باشد . و براساس آمار ستاد حوادث غیرمترقبه کشور بالاترین اندازه خسارات مالی ناشی از حوادث غیر مترقبه پس از خشکسالی براثر سیل بوده می باشد. با عنایت به مطلب فوق و همچنین وجود رودخانه های بزرگ و همیشگی در کشور ما که در مواقع سیلابی باعث بروز خسارت به مناطق ساحلی می گردد اهمیت مطالعه در این زمینه را مشخص می نماید.
وجود جریان های غیرماندگار باعث تغییرات دبی و عمق در زمان و مکان در سرتاسر شبکه و سازه های آبی موجود خواهد گردید که تبعات گسترده هیدرولیکی در شبکه ایجاد می کند. مناسب ترین ابزار برای مطالعه جریان های غیرماندگ ار و ارزیابی عملکرد آنها مدل های هیدرودینامیک می باشد که توانایی شبیه سازی جریان در انواع کانال های آبیاری را در شرایط تغییرات محدود و شدید جریان را داشته باشد.
طی سالهای اخیر نرم افزارهای زیادی همانند SEFLOW و STARS و MIKE11 و ISIS HEC جهت شبیه سازی، مدیریت بهره برداری، کنترل رسوب و…. برای رودخانه ها تهیه شده می باشد. یکی از این نرم افزار ها که در کشور ما جایگاه ویژه ای پیدا نموده بسته نرم افزاری MIKE11 می باشد. این بسته شامل مدل های هیدرولوژی، هیدرودینامیک، انتقال رسوب، انتقال و انتشار و کیفیت آب می باشد. مدل هیدرودینامیک آن که مربوط به مدیریت سیلاب و محاسبه پروفیل سطح آب بوده علیرغم نتایج قابل قبولی که دارد دارای پیچیدگی های خاص خود می باشد.
مدل MIKE11 توسط انجمن هیدرولیک دانمارک تهیه شده قادر به محاسبه جریان در شرایط زیربحرانی و یا فوق بحرانی به صورت های ماندگار ، شبه ماندگار و غیر ماندگار می باشد.
مدل MIKE11 امروزه پیشرفته ترین و جامع ترین از نوع خودش می باشد. و هم اکنون توسط 1500 کاربر در سرتاسر دنیا بهره گیری می گردد. MIKE11  در بسیاری از کشور ها مانند استرالیا، نیوزیلند و بنگلادش و بسیاری از کشورهای اروپایی استاندارد صنعتی شده می باشد.
تعداد صفحه : 40
قیمت : 14700 تومان

 

***

—-