سمینار کارشناسی ارشد مهندسی عمران – سازه های هیدرولیکی: RCC Dam Materia

0 Comments

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد“M.Sc” مهندسی عمران- سازه های هیدرولیکی

عنوان: 

RCC Dam Materia

 

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:

بتن کوبیده غلتکی یا R.C.C یک روش جدید جهت اجرای بتن در کارهای عمرانی می باشد که ایده بهره گیری از آن به دهه های 1930 و 1940 در انگلستان و به عنوان لایه زیر اساس جاده ها و روسازی محوطه فرودگاهها باز می گردد. این مصالح در مصارف اولیه بنام بتن کم عیار یا خشک شناخته شده و در زیر قشر آسفالت بکار می رفت. R.C.C هر چند که در کلیه فعالیتهای عمرانی و اکثراً به عنوان یک مصالح جنبی مطرح شده و مورد بهره گیری قرار گرفت، از اوائل دهه 1960 میلادی، از سوی کارشناسان و محققان به عنوان مصالح و تکنیک اجرای قابل بهره گیری در سد سازی مطرح گردیده و دیری نپائید که مورد توجه و توسعه روز افزون قرار گرفت. رواج بهره گیری از بتن غلتکی به عوامل متعددی بستگی داشت که مهمترین آنها سادگی در تولید و به کارگیری و عدم نیاز به تجهیزات و تأسیسات اجرایی ویژه می باشد. با در نظر داشتن تجارب حاصل از صنعت سد سازی خصوصا در کشورهای آمریکا، ژاپن، چین و اسپانیا و ثبوت مزایای بهره گیری از R.C.C گویا در هر کشوری لاجرم بایستی به سمت بهره گیری از این مزایا حرکت نمود. از انجا که اجرای R.C.C بسیار وابسته به فرهنگ کاری و به کارگیری مصالح در دسترس و تجهیزات متفاوت در هر کشوری می باشد، اولین تجربه در هر کشور و ثبت کلیه مراحل و شرایط کاری و ثبت این متغییرها و کنترل تاثیر متغیرهای اجرایی بر کیفیت بتن بسیار مهم بوده و می تواند بر امکانپذیری و رونق بهره گیری از این روش موثر بوده و مبنای قضاوت قرار گیرد. سد تنظیمی انحرافی پایین دست کرخه (پای پل) اولین تجربه عملی بهره گیری از R.C.C. در ایران بوده که به همت طراحان و طرفداری کارفرمای پروژه و شجاعت پیمانکار این پروژه به اجرا رفته می باشد. در این پژوهش کوشش شده می باشد تجارب اجرا اعم از ماشین آلات و چگونگی ارتباط آنها، کیفیت اختلاط بتن و خصوصیات آن، شرایط محیطی، مشخصات فیزیکی و مهندسی مانند دانه بندی، نفوذپذیری، مقاومت فشاری، مقاومت کششی، مقاومت برشی بین لیفت های اجرا و غیره و همچنین فاصله زمانی بین اختلاط و تراکم مصالح، دانسیته نسبی بتن پس از تراکم و چگونگی اجرای اجزاء سد بتن غلتکی مانند شیبهای بالا دست و پایین دست، درزهای قائم ، درزهای افقی و اجرای بتن در کنار قالب مورد ارزیابی قرار گیرد. پس از انجام کلیه مراحل فوق الذکر در طول حدود 6 ماه عملیات اجرایی و پس از انجام نمونه گیری صحرایی و انجام آزمایشات ازمایشگاهی، کیفیت بتن حاصله با استانداردهای مورد انتظار جهانی مرود مقایسه قرار گرفت. ماحصل این کوشش آن می باشد که کلیه تجارب پروژه که متناسب با فرهنگ کاری ایران می باشد مدون شده و مزایا و معایب روشهای بکار گرفته شده با کیفیت بتن مرتبط گردیدند. با انجام این پژوهش می توان چنین گفت: «در ایران هم می توان سه بتن غلتکی با مشخصات فنی مناسب و با توجیه اقتصادی مناسب ساخت»

مقدمه
بتن غلتکی یا (Roller Compacted Concrete)  بتن خشکی می باشد که با اسلامپ صفر غیر از مصالح جدید و یا به به عبارت بهتر روش جدیدی جهت اجرای کارهای بتنی بخصوص در پروژها های سدسازی و اخیرا در پروژه های راهسازی و Pavement مطرح شده می باشد و بعلت تازه بودن ایده بتن غلتکی و اجرای پروژه های R.C.C از دهه 1980 در حال حاضر مورد توجه محققان و موسسات دانشگاهی و همچنین دست اندکاران طرح های R.C.C می باشد. بتن غلتکی زیرا بایستی با غلتک کوبیده گردد بایستی آنقدر خشک باشد که تحمل ماشین آلات راهسازی را داشته باشد و از طرف دیگر آنقدر مرطوب که امکان توزیع خمیر مواد سیمانی در کل توده بتن مهیا و امکان پذیر باشد. در اقدام اجرای طرحهای بتن غلتکی مانند کارهای راهسازی مثلا در سد های R.C.C بصورت لایه به لایه اجرا می شوند و مخلوط بتن R.C.C پس از پخش و تسطح لایه ها با ماشین آلات راهسازی به وسیله غلتک کوبیده می گردد. از نقطه نظر اجرایی لحظه اختلاط آب به میکسر تا پایان عملیات کوبش که به فرصت کاری شناخته می گردد، مهم می باشد، در اغلب جوامع این زمان بین 30 تا 45 دقیقه ذکر گردیده می باشد. که با در نظر داشتن کوتاه بودن این زمان در کارهای کارگاهی معضلات فراوانی را در اجرا به دنبال خواهد داشت. چه در اقدام و چه در کارهای تئوری ثابت شده می باشد که بهره گیری از بتن غلتکی در سد سازی دارای مزیتهای سدهای بتنی و اجرای سریع و اقتصادی سدهای خاکی می باشد. 
تعداد صفحه : 95
قیمت : 14700 تومان

***

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *