سمینار کارشناسی ارشد مهندسی عمران – گرایش سازه: آزمون های غیر مخرب جوش و کاربرد آنها در سازه های فولادی

0 Comments

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد“M.Sc” مهندسی عمران- سازه 

عنوان: 

آزمون های غیر مخرب جوش و کاربرد آنها در سازه های فولادی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:

آزمایش های غیر مخرب یا NDT مجموعه ای از روش های بازرسی فنی تخصصی بوده که اطلاعاتی درمورد وضعیت مواد، قطعات و جوشها، بدون تخریب یا آسیب سانی به آنها، بدست می دهد. NDT, قطعات و جوشها یعنی آنهایی که قرار می باشد در کار از آنها بهره گیری گردد را مورد بازرسی قرار داده، عیوب آنها را عیان می سازد. این عیوب را می توان مطابق استانداردهای موجود مورد ارزیابی قرار داد و آنها را قبول یا مردود دانست. قطعات و جوشهای قبول شده، در ساخت مورد بهره گیری قرار می گیرند و آنهایی که، مردود شده اند، در صورت امکان، تعمیر و پس از کسب قبولی بکار گرفته می شوند، در غیر اینصورت، اجازه بهره گیری از آنها در ساخت داده نمی گردد. چندین روش NDT هم اکنون در صنایع مورد بهره گیری قرار می گیرد و پژوهش برای ابداع روش های نو، بطور مداوم، ادامه دارد. در این قسمت به سه روش از مهمترین روشهای NDT می توان تصریح نمود.

1- آزمایش مایع نافذ یا PT 

2- آزمایش التراسونیک یا UT

3-آزمایش رادیوگرافی یا RT

مقدمه:

سازه فولادی مجموعه ای از اعضای باربر، ساخته شده از ورق و یا نیمرخ های فولادی می باشد که به کمک اتصلات به یکدیگر متصل شده و اسکلت ساختمان را به وجود می آورند. نمیرخ های فولادی تولیدات کارخانه ای هستند که با در نظر داشتن روش های تکامل یافته برای تولید آنها، غالبا رفتاری در حد انتظار از خود نشان می دهند. موضوعی که همیشه بحث انگیز بوده و موجب نگرانی طراحان و سازندگان سازه های فولادی می باشد، چگونگی رفتار اتصالاتی می باشد که؛ (الف) برای ساخت اعضای مرکب از نیمرخ و ورق، و (ب) برای یکپارچه کردن اعضا (شامل تیر،ستون و مهاربندها) در محل گره ها مورد بهره گیری قرار می گیرند. وسایل اتصالی که برای ساخت اعضا و اتصال آنها به یکدیگر به کار می رود شامل پرچ، پیچ و جوش می باشد. در این بین بهره گیری از جوش در ساختمان سازی متعارف در ایران بسیار رایج می باشد. در سطح جهانی، قدمت بهره گیری از جوش در ساخت اسکلت فولادی شاید به 100 سال برسد. در کشور ما نیز شاید بتوان قدمتی 50 ساله برای بهره گیری از جوشکاری در ساختمان تصور نمود. طی این سالیان نسبتا طولانی، مسلما پیشرفت های قابل توجهی در شناخت جوش و توسعه فن آوری مربوطه صورت گرفته می باشد. اما هنوز هم بدگمانی هایی در خصوص رفتار اتصالات جوشی در ذهن مهندسین هست. صدمات به وجود آمده در اتصلات جوشی ساختمان های بلندمرتبه تحت اثر زلزله، عاملی برای افزایش این بدگمانی هاست. با وجود تمام این معضلات، هنوز نمی توان جانشینی برای اتصلات جوشی متصور بود، عقیده اهل فن بر این می باشد که اگر استانداردهای مربوطه در طراحی و اجرای اتصالات جوشی به کار گرفته گردد، با در نظر داشتن خواص متالوژیک و مکانیکی ناحیه جوش شده، نباید اشکال خاصی در رفتار اتصال جوشی به وجود بیاید. گواه خوب این ادعا بهره گیری موفق از جوش در صنایع کشتی سازی، اتومبیل سازی، ظروف تحت فشار، خطوط انتقال گاز و صنایع نظیر می باشد که در آنها اتصالات جوشی به گونه موفقیت آمیزی ایفای تأثیر نموده اند. با در نظر داشتن این موضوع می توان نتیجه گیری نمود که عامل اساسی بروز معضلات در جوشکاری های ساختمانی،عدم رعایت اصول اساسی در حین اجراست. متأسفانه این معضل در ساختمان سازی کشور ما بسیار حادتر می باشد. با وجود سابقه نسبتا طولانی در بهره گیری از جوشکاری در صنعت ساختمان در ایران و وجود کارخانه های تولید کننده تجهیزات و لوازم جوشکاری از قبیل دستگاه های جوش، الکترود و غیره، از لحاظ سطح آموزش پرسنل جوشکاری و به کار گرفتن آیین نامه های تعیین صلاحیت جوشکاران و تایید کیفیت درزهای جوش، بسیار فقیر هستیم. اگر از تعدادی پروژه های عمرانی خاص صرفنظر نماییم، غالبا اکثر پرسنل جوشکاری شاغل در بخش ساختمان، آموزش خاصی ندیده و فاید تبحر لازم هستند و معضل مهمتر اینکه هیچ کنترلی بر روی کیفیت اجرای جوش وجود ندارد. 

تعداد صفحه : 93
قیمت : 4500 تومان

***

—-

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *