طراحی اکوپارک نمونه موردی دریاچه سد سفید رود منجیل) ”

 

                    دانشکده:   محیط زیست و انرژی                  

                   گروه تخصصی: طراحی محیط زیست

رشته تحصیلی :  مهندسی طراحی محیط زیست        گرایش: —-

نیمسال ورود به مقطع جاری:۱۳۹۱                نیمسال شروع به تحصیل:   دوم

 

 

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
ج- اظهار مسأله اساسی پژوهش به گونه کلی (شامل تشریح مسأله و معرفی آن، اظهار جنبه‏های مجهول و مبهم، اظهار متغیرهای مربوطه و مقصود از پژوهش) :
ساختارهای طبیعی ارزشمندی که در بخشهای مختلف کشور ایران با دارابودن تنوع زیستی فراوان همواره زمینه ایجاد فضاهای گردشگری طبیعی را فراهم ساخته اند. بسیاری از این مناطق ارزشمند طبیعی در حال حاضر بواسطه عدم وجود طراحی محیطی مناسب دچار تخریب شده اند.
امروزه چگونگی برنامه ریزی محیطی و طراحی منظر ساختارهای طبیعی ارزشمند در جهان با توجه طراحی اکولوژیکی انجام می گردد. در این بین اکوپارکها بسترهای طبیعی با دارا بودن ساختارهای اکولوژیکی ارزشمندی هستند که در آنها فعالیت های تفرجی، همگام با شناسایی و چگونگی برخورد با مسائل زیست محیطی و از جنبه های گوناگون همراه با آموزش همگانی انجام می شود.
با در نظر داشتن پتانسیل های موجود زیست محیطی و استعدادهای بالقوه موجود در کشور طراحان محیط و منظر با رعایت اصول اکولوژی و محیط زیست در برنامه ریزی و طراحی به حفظ و احیای اکو سیستم های طبیعی پرداخته و با بهره گیری از آنهاو عدم تجاوز به طبیعت و فرهنگ طبیعت گرایی قدم برمی دارند. در حال حاضر موردها زیادی از این جاذبه های طبیعی به سبب افراط و تفریط های سیستم های اجرایی و مدیریتی یا نادیده انگاشته شده اند و یا به واسطه توسعه غیر اصولی و بدون در نظر گرفتن استاندارد های توسعه پایدار رو به نابودی می طریقه. پس پرداختن به این محوطه های طبیعی ارزشمندی که ورود توجه گردشگران بوده و یا بواسطه حضور ایشان و عدم وجود طراحی محیطی مناسب دچار تخریب می شوند و یا در شکلی دیگر بواسطه طرحهای موجود درآنها که بدون در نظر داشتن ساختارهای اکولوژیکی بستر آنها شکل گرفته می باشد در حال تخریب هستند، مسئله این پژوهش می باشد.
دریاچه سفید رود با دارا بودن ارزشهای اکولوژیکی ویژه یکی از زیباترین دریاچه های کوهستانی ایران بوده که در استان گیلان واقع در شهر منجیل و درست در مسیر آزاد راه تهران – رشت قرار گرفته می باشد. این امر باعث شده که این منطقه علاوه بر اینکه محلی مناسب برای گذراندن اوقات فراغت برای مردم بومی منطقه باشد، توقفگاهی نیز برای استراحت و لذت مسافران و گردشگران گردد. ضمن اینکه منجیل اولین شهر کشور می باشد که به دلیل وجود باد همیشگی ، اقدام به نصب توربین های بادی در ان شده می باشد. علی رغم ارزشهای طبیعی منظر این منطقه و قرار گیری آن در مسیر گردشگران، تا کنون برنامه ریزی و طراحی محیطی مناسبی در این منطقه با هدف حفاظت جامع محیطی در کنار توسعه گردشگری با توجه اکوپارک صورت نگرفته می باشد.
پس با در نظر داشتن ساختارهای ارزشمند اکولوژیکی موجود در منطقه و لزوم حفاظت و ارتقاء کیفیت زیستی این ارزشها در کنار توسعه گردشگری و توجه جدید طراحی اکوپارکها در بسترهای طبیعی این پژوهش در پی آن می باشد تا به طراحی اکوپارک در این منطقه بپردازد.
 
د – اهمیت و ضرورت انجام پژوهش (شامل اختلاف نظرها و خلاءهای تحقیقاتی موجود، اندازه نیاز به موضوع، فواید احتمالی نظری و عملی آن و همچنین مواد، روش و یا فرآیند تحقیقی احتمالاً جدیدی که در این پژوهش مورد بهره گیری قرار می‏گیرد) :
اهمیت منطقه منجیل از چند جنبه قابل توجیه می باشد :

 • ارزشهای اکولوژیکی موجود در ساختار طبیعی منطقه شامل (غارها ، کوهها، مناطق خوش آب و هوا، دامنه های زیبا، چشمه های آب معدنی، جنگل، باد، دریاچه و….)
 • همجواری منطقه با دسترسی های اصلی جاده ای (قرار گرفتن در مسیر پر تردد تهران – رشت )
 • وجود سد، دریاچه پشت آن و نیز توربین های بادی (پتانسیل باالقوه برای اهداف گردشگری،اقتصادی و…)
 • مطرح بودن منطقه به عنوان یک کریدور تفرجگاهی از دیگر ارزش های منطقه می باشد

علاوه بر ارزشهای طبیعی منظر، ارزشهای اقتصادی و تفرجی آن اهمیت ارائه طراحی محیطی مناسب با ساختار اکولوژیکی آن را اظهار می نماید. از سویی عدم وجود طراحی محیطی مناسب زمینه تخریب بستر طبیعی و منظر آن را فراهم ساخته می باشد. با در نظر داشتن اهمیت موضوع در این پژوهش کوشش بر آن می باشد تا با طراحی اکوپارک به حفاظت از منظر طبیعی آن با توسعه گردشگری پرداخت.
 
ه- مرور ادبیات و سوابق مربوطه (اظهار مختصر پیشینه تحقیقات انجام شده در داخل و خارج کشور پیرامون موضوع پژوهش و نتایج آنها و مرور ادبیات و چارچوب نظری پژوهش) :
 
نمونه های جهانی:
اکوپارک هارتبرگ   (Hartberg): این اکوپارک در استیرمارک اطریش (Steirmark) یک پارک تجاری می باشد که تمام مشخصه های ذکر گردیده را با هم ، در هم می آمیزد (ترکیب طیف وسیعی از تجارت و صنعت اکولوژیکی). جستجوی علمی مرکز تحقیقات نمایش عمومی و همیشگی تکنولوژی حفاظت محیطی و محیط طبیعی می باشد.
-اکوپارک آمازون :در شمال کشور برزیل و در شهر قدیمی وتاریخی Manaus قرار گرفته و دارای تنوع بیولوژیکی فراوان و حیات وحش نادر می باشد؛ به عنوان مثال بیش از۲۰۰ میمون در ۱۷ گونه مختلف در اکوپارک مذکور تحت حفاظت آژانس محیط زیست برزیل زندگی می کنند. همچنین دارای جنگل های بارانی و محیط طبیعی زیبا و در خور توجه می باشد. پس ایجاد و تاسیس اکوپارک آمازون علاوه بر پناهگاه و حفاظت از گونه های نادر حیات وحش و جنگل های بارانی، در جذب توریسم و صنعت اکوتوریسم کشور سهم به سزایی داشته و متولیان آن زمینه های لازم جهت جذب توریسم در غالب تورهای سیاحتی و تفریحی، امکان دسترسی مناسب به اکوپارک از طریق احداث فرودگاه، مکان اقامت مناسب و دلپذیر و تسهیلات رفاهی و ورزشی نظیر قایق سواری، شنا، استخر و… را فراهم نموده اند و از این راه درآمد به سزایی عاید کشور برزیل شده می باشد. پس اکوپارک ها در کنار اهداف کیفی خود درجذب توریسم و درآمدزایی می تواند تأثیر به سزایی داشته باشد.
اکوپارک بیرمنگام: اکوپارک یک ترکیب رنگین از باغ ها و نمایشی ازآینده ای پایدار می باشد. نمایش حیات وحش و باغ های دارای محیط های کاشت متفاوت، روش مراقبت از باغ را به شما آموزش میدهد.
قدرت باد و خورشید و سیستم چرخه آب برای باغ های بزرگ تر مناسب هستند. قورباغه ها، پلیکان، اژدهای پرنده، پروانه ها، پرنده های شکاری و روباه مانند حیوانات وحشی هستند،که به گونه دایم دیده می شوند.در تمامی پارک، مسیرهای مناسب برای ویلچر و قایق موجود می باشد. اکوپارک یک پناهگاه امن در شهر بیرمنگام برای لذت بردن عموم می باشد.
پارک دریاچه ایسلان: این پارک در یک شهر جدید به نام ایسلان در شهر گویانگ نزدیک جاده جویارو که به سئول متصل می گردد، بنا شده می باشد . این پارک شهری که بالغ بر دو میلیون بهره گیری کننده درسال دارد، در اوایل ۱۹۹۰ به عنوان یک قسمت از پلان شهر گویانگ توسط شرکت کره ای لند و دولت محلی طراحی و ساخته شده می باشد. دارای دریاچه ای زیباست که از یک اکوسیستم سالم با آب تمیز محافظت می کند. به گونه منظم نمایشگاه گل دارد که باعث شده این پارک به یک مکان اوقات فراغت نه تنها برای شهروندان گویانگ بلکه برای عموم مردم کره تبدیل گردد. انواع فعالیت های بیرونی در این شهر مدرن در پارک مذکور اتفاق می افتد.
Urban Treehouse -: این پارک در روز جهانی زمین در سال 1992 و از مشخصه های شهری، مثل نمودارهای ترافیکی، آبشار و تیرهای فولادی ساخته گردید. نمایشگاهی از چرخه های طبیعی و شهری برای کودکان فراهم شدکه انان را تشویق به همکاری و مشارکت نمود. همچنین درمورد حیوانات وحشی و حتی لوله های فاضلاب و ارزش زباله ها اطلاعات زیادی کسب می نمایند. پس بچه ها فرصتی یافتند تا در مورد کاهش مصرف، بازیافت و بهره گیری مجدد تجارب جدید کسب کنند. محل نشستن، کف سازی، مجسمه ها و منظرسازی همه با مواد بازیافتی ساخته گردید ه اند. پس با مواد بازیافتی می توان محلی مناسب برای بازی کودکان، مملو از هیجان و تجربه های نو و با حداکثر ایمنی و امنیت ایجاد نمود.
درایران غیر از مطالعات Ceers فعالیت دیگری انجام نگرفته می باشد. به بیانی دیگر اکوپارکی اجرا نشده می باشد. معروف ترین مطالعات مربوط به طراحی پارک طبیعت پردیسان می باشد. پردیسان منطقه ای طبیعی می باشد با مساحتی بالغ بر275 هکتار در شمال غرب تهران که در محدوده اتوبانهای همت، رسالت، شیخ فضل الله نوری و دره فرحزاد قرار دارد. در مطالعه و شناخت وضع موجود منطقه مورد مطالعه موردها گوناگونی مانند وضعیت ارتباطی سایت با مناطق اطراف و راه های دسترسی درونی، وضعیت زمین شناسی، هیدروژئولوژی، هوا و اقلیم، منابع آب، خاک شناسی، حیات وحش، پوشش گیاهی و مطالعات فیزیوگرافی منطقه شامل شیب، جهت و ارتفاع و… با در نظر داشتن مطالعات پیشین و در دسترس مهندسان مشاور قبلی صورت پذیرفت و برای طراحی نهایی و ارایه پیشنهادات در نظر گرفته گردید. خصوصیات اکولوژیکی در پهنه 248 هکتاری پارک تقریبا شرایط همگنی دارد. از لحاظ زمین شناسی، آبرفت درشت دانه ای در بستر پارک هست که مواد مادری خاک را شامل می گردد. از نظر اقلیم و منابع آب موجود در پارک ویژگی های متمایز از هم نمی توانیم در پارک نظاره کنیم. پوشش نباتی بومی منطقه نیز مرتعی فقیر می باشد که تقریبا در تمام گستره پارک شرایط یکسانی دارد. تنها عامل فیزیکی که در پارک می تواند ما را در امر تفکیک منطقه به واحدهای مجزا از هم یاری کند همان پارامتر پستی و بلندی می باشد. محدوده پردیسان با اهداف علمی، فرهنگی، پژوهشی و تفرجی طراحی شده می باشد و سه هدف محوری این طرح عبارت می باشد از:

 • آموزش محیط زیست به بازدید کنندگان در اوقات فراغت.
 • نمایش وحدت موجود میان بشر و طبیعت و وابستگی های متقابل میان آن ها به مقصود ایجاد و تقویت قوه ادراک محیط زیستی در افراد.
 • ایجاد مرکز تحقیقاتی محیط زیست که در مقیاس محلی، ملی و جهانی اقدام می کند.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار کارشناسی ارشد رشته عمران : بررسی کاویتاسیون در دریچه ها

منابع:

 1. اولین همایش بین المللی شهر برتر- طرح برتر(سازمان عمران شهرداری همدان)-۱۲و۱۱ مرداد ۱۳۸۵-موضوع:اکوپارک-کمیل پیری-هادی رضایی راد
 2. مجله علوم و تکنولوژی محیط زیست، دوره دهم، شماره چهار، زمستان 87- تدوین ضوابط طراحی اکوپارک (مطالعه موردی:اکوپارک پردیسان تهران)- علیرضا میکائیلی- زهره کیازاده
 3. مجله جغرافیا و توسعه-شماره ۱۹- پاییز ۱۳۸۹-راهبردهای مناسب برای توسعه گردشگری دریاچه زریوار-دکتر غریب فاضل نیا-صلاح هدایتی
 4. مجله جغرافیا و برنامه ریزی محیطی ، سال ۲۲ ، شماره پیاپی ۴۲ ، شماره ۲، تابستان ۱۳۹۰-مکان یابی دهکده های گردشگری با بهره گیری از سیستم اطلاعات جغرافیایی و مدل SWOT ( نمونه موردی: ساحل دریاچه کافتر)
 5. فیروزه کاوه ، حسن، ۱۳۷۸، معرفی پارک طبیعت پردیسان-نماد پیوند بشر و طبیعت ، سازمان حفاظت محیط زیست.
 6. amazonecopark.com
 7. amazon-tours.travel/jungle-lodges/amazon_ecopark.htm(Access date:january 2011   )
 8. Environmental protection Department ,2008,legislative council panel on
 9. Environmental Affairs Development of Ecoparck
 10. ecopark.com
 11. Gallion Housing Association , 2004 , Ecopark financial Analysis Report
 12. gilannews.ir
 13. ladatco.com/rfd-ecopark.htm(   Access date:january 2011   )
 14. Manjil News.irl
 15. Hej duk , 2005 , Design for fun: play grounds
 16. qsi.net/ecopark
 17. viverde.combr/amazon_ecopark_i.htm( Access date:january 2011 )
 18. wikipedia.org

 
و – جنبه جدید بودن و نوآوری در پژوهش:
بهره گیری از توجه جدید حفاظت جامع محیطی و طراحی اکوپارک طبیعی در منطقه
 
ز- اهداف مشخص پژوهش (شامل اهداف آرمانی، کلی، اهداف ویژه و کاربردی):
 
هدف اصلی( کلی ) طرح =
طراحی اکوپارک ( مطالعه موردی: دریاچه سد سفید رود منجیل)
اهداف ویژه=
– ارائه اطلاعات و آموزش تکنیکی و محیطی برای عمومی به صورت توصیه به مشتریان و در همان زمان افزایش آگاهی محیط آنها
– حفاظت از ارزشهای اکولوژیکی منظر
– طراحی منظر با در نظر داشتن اصول حفاظت جامع محیطی
-توسعه ساختارهای سبز
-احداث فضاهای مناسب گردشگری و گذران اوقات فراغت
-فراهم آوردن محیطی علمی، آموزشی برای عموم بازدیدکنندگان
– حفاظت و معرفی منطقه از طریق طراحی سایت
– مناسب کردن فضا ، هدایت ساختار و امکانات محیطی منطقه به سمت نیازهای افراد و گروههای بهره گیری کننده
– به صرفه بودن بهره گیری از منطقه با درامد های اقتصادی-
– اعمال حداکثر مساعی و تعبیه راه کارهای طراحی اختصاصی در جهت حفظ شرایط طبیعی و حداقل دخل و تصرف در حوضه دریاچه سفید رود
اهداف کاربردی =
-مکان یابی مناطق مناسب جهت تفرج گسترده و متمرکز در منطقه
-ارائه برنامه های کاربردی جهت توسعه طبیعت گردی
– طراحی فضایی مناسب فعالیت های گردشگری و ارتباط بین انها
– بهره گیری از ارزش های بومی و فرهنگ غنی منطقه در طراحی سایت-
-ایجاد بانک اطلاعاتی از منطقه
-تفرج و نمایش توأم با یادگیری(( بهره گیری از تابلوهای اطلاع رسانی در پای درختان، گیاهان و گلها (ایجاد مسیرهای معرفی درختان و گیاهان))
– افزایش فرصت های شغلی در محیط با بکار گیری نیروهای بومی به عنوان راهنما ، خدمات و…
-طرق جدید اطلا ع رسانی به بهره گیری کننده در ارتباط با محیط
-معرفی منطقه به عنوان یک قطب مهم اکوتوریستی درغرب کشور
اهداف فرعی :
– زمینه سازی جهت بهره برداری اقتصادی متناسب با ظرفیت(توسعه اقتصادی پایدار) با مشارکت بخش خصوصی و نهاد های مردمی در جهت حفاظت از منابع طبیعی
– دستیابی به الگوهای مناسبی جهت توسعه پایدار در مناطق طبیعی مشابه
– ارائه برنامه های کاربردی جهت توسعه طبیعت گردی
– ارائه امکانات و برنامه ریزی جهت توسعه ورزش های ابی
– اشتغال زایی در محیط با بکارگیری نیروهای بومی و محلی به عنوان راهنمایی و خدمات و…
– افزایش علاقه به گردشگری پایدار برای بازدیدکنندگان از طریق طراحی محیط زیست
– ایجاد محیط هایی جذاب برای ساکنان و بازدیدکنندگان
– اطلاع رسانی وتفسیر ارزش های میراث طبیعی و بشر ساخت و انتقال ارزشهای فرهنگی و بازدیدکنندگان و ساکنان محلی که از این طریق نسل جدیدی از افراد مسئولیت پذیر به وجودمی اید.
هدف پیش بینی و آماده سازی علمی، اقتصاد پایه و پشتیبانی بازار فروش برای تجارتهای اکولوژیکی از طریق تاثیر متقابل و نمایش مسائل محیطی در یک شرایط تصوری و جذاب به عموم می باشد.
 
ح – در صورت داشتن هدف کاربردی، نام بهره‏وران (سازمان‏ها، صنایع و یا گروه ذینفعان) ذکر گردد (به بیانی دیگر محل اجرای مطالعه موردی):
مانند بهره وری های ممکن از آن می توان به نکاتی زیرا : استراحتگاه/تفرجگاه برای مسافرین بین راه ، تفرجگاه طبیعی برای عموم مردم خصوصاً مسافرین ، قایق رانی ، شنا ، ایجاد صنعت قایق سازی و …. .
همچنین سازمانها و نهادهای متولی اجرای طرح از شهرداری منجیل ، هیئت شنا و قایق رانی شهرستان ، فرمانداری، کسبه بازار ، ادارات محیط زیست و ورزش و جوانان شهرستان نام برد .
***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

تعداد صفحه :26

قیمت : 14700 تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :       

دسته‌ها: عمران