پایان نامه ارشد رشته عمران سازه های هیدرولیکی: بهبود عملکرد و راندمان بهره برداری از مخزن سد سفیدرود

0 Comments

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

( MSc.) سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

گروه مهندسی عمران – سازه هیدرولیکی

عنوان:

بهبود عملکرد و راندمان بهره برداری از مخزن سد سفیدرود از دیدگاه عملیات رسوب زدایی (شاس)

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
سالانه بین 0/5 تا 1 درصد حجم ذخیره مخازن در سرتاسر دنیا در اثر رسوب گذاری در آنها از بین می رود. پس رسوبگذاری در مخازن سدها مانند مسائل مهم و حیاتی می باشد که بایستی در زمینه بهره برداری و بحث عمر مفید مخزن سد مد نظر قرار گیرد. از طرف دیگر با در نظر داشتن طریقه رو به رشد رسوبگذاری در مخازن و کمبود مناطق مناسب برای ساخت و ایجاد سدهای جدید رسوب زدایی از مخازن و کنترل رسوبات در آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
در ایران سالانه بین 175 تا 250 میلیون متر مکعب از حجم مخازن سدها در اثر رسوب گذاری از دست می رود. نرخ سالانه کاهش حجم مخازن ایران به صورت سر جمع بین 0/5 تا 0/75 درصد متغیر می باشد. متأسفانه این نرخ با گذشت زمان رو به افزایش می باشد.
رسوب زدایی هیدرولیکی با بهره گیری از گشودن و دریچه های تحتانی (عملیات شاس) و تخلیه جریانات غلیظ و برداشت مکانیکی رسوبات و انحراف رسوبات در بالادست مخزن و سیفون کردن رسوبات و لایروبی هیدرولیکی رسوبات توسط پمپ مانند روش های درمانی می باشند.
عملیات شاس عبارت می باشد از خارج کردن رسوبات انباشته شده در پشت سد از طریق گشودن دریچه های تحتانی برای کاهش سطح آب به پایین ترین رقوم آن و افزایش سرعت و به تبع آن تنش جریان در مخزن سد.
در پژوهش حاضر به پیشینه انجام این عملیات در سد سفیدرود پرداخته شده و روشهای مختلف و اثر اجرای آن بر بهبود عملکرد این سازه مورد ارزیابی و مطالعه قرار گرفته می باشد.
از نتایج حاصل در این پژوهش می توان به موردها ذیل تصریح نمود:
عملیات شاس جهت احیا حجم از دست رفته مخازن سدها انجام می پذیرد. انجام عملیات شاس به دو صورت با تخلیه ناقص و با تخلیه کامل مخزن سد انجام می گردد که در حالت تخلیه کامل راندمان عملکرد این عملیات بیشتر می باشد. همچنین در حین انجام عملیات شاس راندمان کلی عملیات به تدریج و مرور زمان کاهش پیدا کرده که با انجام عملیات تکمیلی در تالوگ و نیز آب اندازی و فرسایش رسوبات نهشته شده این امر جبران شده می باشد.
البته انجام عملیات شاس دارای معایبی نیز می باشد که کنترل اثرات مخرب زیست محیطی و نیز تاثیرات آن بر سازه های انتقال آب پایین دست از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
مقدمه
توسعه اقتصادی ایران، کشاورزی – صنعت – خدمات، به توسعه و بهره برداری خردمندانه از منابع آب کشور وابسته می باشد. پدیده رسوب گذاری مخازن سدها مانند مسایل مهم و تاثیرگذار در عملکرد این سازه ها می باشد و بر این اساس مطالعه دقیق آن اهمیت فوق العاده دارد که با انجام این کار و نیز مطالعه اطلاعات حاصل شده، می توان در مورد چگونگی عملکرد سازه مورد پژوهش اظهار نظر نمود و از نتایج آن در طراحی های بعدی سود برد.
امروز رسوب گذاری در رودخانه ها و تجمع رسوب در مخازن سدها در اکثر کشورها و مناطق جهان به عنوان یک چالش مهم مطرح می گردد. داده های آماری ارائه شده نشان می دهد که یک نرخ سالانه 0/3% در جهان و در آسیا در حدود 0/5 تا 1 درصد را نشان میدهد.
ورود و ته نشینی رسو ب در تونل ها و کانال های آبگیر که باعث کاهش ظرفیت انتقال و وارد آمدن خسارت به این سازه ها می گردد. این پژوهش بر آن می باشد تا با مطالعه اثرات پدیده رسوب در مخازن سدها، روش های مختلف پیشگیری و درمان مرور شده و با جزئیات بیشتر به بحث و مطالعه عملیات شاس در سد سفیدرود پرداخته گردد.
در نهایت نتایج حاصل از انجام این عملیات مورد مطالعه قرار گیرد.
تعداد صفحه : 68
قیمت : 1
4700 تومان

 

***

—-