عمران

پایان نامه ارشد: مطالعه رفتار پی های مستقر بر بستر ماسه ای تقویت شده با ژئوسل


برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد
(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)
تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
فصل اول
مقدمه
 
 
 
1-1- زمینه پژوهش:
در سال­های اخیر بهره گیری از ژئوسنتتیک­ها در پروژه­های مختلف عمرانی بسیار رایج گردیده می باشد. با در نظر داشتن مزایای فراوان فنی و اقتصادی و همچنین سهولت و سرعت زیاد در اجرا نسبت به سایر­ روش­های تسلیح خاک، این موضوع مورد توجه مهندسین و مشاوران ژئوتکنیک قرار گرفته می باشد. شکل قرار­گیری ژئوسنتتیک­ها بر مزایای مذکور بسیار تاثیر­گذار می­باشد. تحقیقات بسیاری برای فهم تاثیرات سودمند شکل مسلح کننده در خاک صورت گرفته که در فصل بعدی به آنها تصریح می­گردد.
1-2- ضرورت پژوهش:
بهره گیری از ژئوسنتتیک­ها برای بهبود عملکرد پی­های سطحی در دو دهه اخیر بوسیله مهندسین مطالعه شده می باشد. درمواردی که خاک­های حاشیه­ای ضعیف می باشد تسلیح خاک بوسیله ژئوسنتتیک­ها یک راه­حل موثر اثبات شده می باشد و در بعضی موردها ژئوسنتتیک­ها امکان ساخت پی سطحی بجای پی­های عمیق گرانتر را فراهم می­آورد. در میان ژئوسنتتیک­های موجود در بازار ژئوگرید، ژئوتکستایل و ژئوسل بیشترین بهره گیری در تسلیح خاک را دارا می­باشند. تاثیرات سودمند ژئوسنتتیک­ها وابستگی بسیاری به شکل بهره گیری از آن­ها در تسلیح خاک دارد و در اشکال مختلف بکارگیری، ­مقادیر متفاوتی از افزایش مقاومت خاک را ارائه می­دهند. این تفاوت در بهبود مقاومت، در نتیجه مکانیزم­های متفاوت شکست در خاک مسلح شده با اشکال گوناگون صورت می­گیرد. در این پژوهش به کمک روش عددی به مطالعه رفتار پی­های مستقر بر بستر ماسه­ای تقویت شده با ژئوسل با بهره گیری از نتایج مطالعات آزمایشگاهی می­پردازیم.
1-3- اهداف پژوهش:
با در نظر داشتن پیشرفت روزافزون فناوری­ و بکارگیری مصالح جدید به مقصود بهسازی و افزایش ظرفیت باربری خاک و کاهش نشست آن، ژئوسل­ها به عنوان نمونه­ای مناسب از مصالح مذکور مورد توجه می­باشند. با عنایت به نتایج مطالعات آزمایشگاهی در زمینه مطالعه رفتار نمونه­های مسلح شده با المان­های ژئوسل، در این پژوهش مدل­سازی عددی این نمونه­ها مورد مطالعه قرار گرفته می باشد تا در پایان تحلیل دقیقی از کاربرد و تاثیر بهره گیری از ژئوسل­ها در افزایش ظرفیت باربری و کاهش نشست­ پی­ها بدست آوریم و همچنین به مدل­سازی عددی دقیقتر و نزدیکتر به واقعیت به کمک نرم­افزار  ABAQUS 6.11(2011) دست یابیم. امید می باشد این پژوهش ­بتواند بسیار راهگشا باشد.
 
1-4- روش پژوهش:
روش پژوهش به ­صورت مدل­سازی عددی اجزاء محدود می­باشد. بدین ترتیب که به کمک نرم­افزار ABAQUS 6.11(2011) به تحلیل و مدل­سازی عددی پی­های دایره­ای مستقر بر بستر ماسه­ای در حالات تقویت شده با المان ژئوسل و بدون تقویت ژئوسلی پرداخته و سپس به مقصود مقایسه نتایج پی دایره­ای و مربعی در شرایط یکسان و انتخاب بهترین شکل پی و بهترین چگونگی تقویت با    المان­های ژئوسل، تحلیل و مدل­سازی عددی پی مربعی مستقر بر بستر ماسه­ای در شرایط مشابه با پی   دایره­ای انجام گرفته می باشد.
فرضیات این تحلیل عبارتند از :

  • به­جای وارد کردن نیروی جک در سطحی به اندازه مساحت پیستون جک، این نیرو به صورت یک بار نقطه­ای در وسط صفحه بارگذاری وارد شده می باشد.
  • خاک زیر صفحه بارگذاری نسبت به آن حرکتی نداشته و در طی بارگذاری کاملاً به آن چسبیده می باشد. همچنین دو لایه خاک رس و ماسه در سطح تماس بینشان نسبت به یکدیگر حرکتی ندارند.
  • اثر غیر­خطی شدن­های مصالح در محاسبات در نظر گرفته شده می باشد. در مطالعات عددی این پژوهش به دلیل سه بعدی بودن نمونه­­ها و وجود تنش­های اصلی در امتداد محورهای اصلی و همچنین با در نظر داشتن معضلات معیار موهر- کولمب مانند در نظر نگرفتن اثر تنش میانی و همچنین وجود گوشه­های تیز در محل برخورد وجوه هرم که سبب عدم یگانگی جواب­ها در این نقاط می­گردد، برای مدل­سازی رفتار غیر­خطی رس از مدل­CAM CLAY بهره گیری شده و رفتار ماسه نیز با مدل DRUCKER PRAGER شبیه­سازی شده می باشد.
  • تغییر شکل­های دیواره­های مخزنی که خاک در آن ریخته شده می باشد ناچیز می­باشند.

تعداد صفحه : 122
قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.