پایان نامه ارشد: مطالعه رفتار پی های مستقر بر بستر ماسه ای تقویت شده با ژئوسل

0 Comments


برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد
(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)
تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
فصل اول
مقدمه
 
 
 
1-1- زمینه پژوهش:
در سال­های اخیر بهره گیری از ژئوسنتتیک­ها در پروژه­های مختلف عمرانی بسیار رایج گردیده می باشد. با در نظر داشتن مزایای فراوان فنی و اقتصادی و همچنین سهولت و سرعت زیاد در اجرا نسبت به سایر­ روش­های تسلیح خاک، این موضوع مورد توجه مهندسین و مشاوران ژئوتکنیک قرار گرفته می باشد. شکل قرار­گیری ژئوسنتتیک­ها بر مزایای مذکور بسیار تاثیر­گذار می­باشد. تحقیقات بسیاری برای فهم تاثیرات سودمند شکل مسلح کننده در خاک صورت گرفته که در فصل بعدی به آنها تصریح می­گردد.
1-2- ضرورت پژوهش:
بهره گیری از ژئوسنتتیک­ها برای بهبود عملکرد پی­های سطحی در دو دهه اخیر بوسیله مهندسین مطالعه شده می باشد. درمواردی که خاک­های حاشیه­ای ضعیف می باشد تسلیح خاک بوسیله ژئوسنتتیک­ها یک راه­حل موثر اثبات شده می باشد و در بعضی موردها ژئوسنتتیک­ها امکان ساخت پی سطحی بجای پی­های عمیق گرانتر را فراهم می­آورد. در میان ژئوسنتتیک­های موجود در بازار ژئوگرید، ژئوتکستایل و ژئوسل بیشترین بهره گیری در تسلیح خاک را دارا می­باشند. تاثیرات سودمند ژئوسنتتیک­ها وابستگی بسیاری به شکل بهره گیری از آن­ها در تسلیح خاک دارد و در اشکال مختلف بکارگیری، ­مقادیر متفاوتی از افزایش مقاومت خاک را ارائه می­دهند. این تفاوت در بهبود مقاومت، در نتیجه مکانیزم­های متفاوت شکست در خاک مسلح شده با اشکال گوناگون صورت می­گیرد. در این پژوهش به کمک روش عددی به مطالعه رفتار پی­های مستقر بر بستر ماسه­ای تقویت شده با ژئوسل با بهره گیری از نتایج مطالعات آزمایشگاهی می­پردازیم.
1-3- اهداف پژوهش:
با در نظر داشتن پیشرفت روزافزون فناوری­ و بکارگیری مصالح جدید به مقصود بهسازی و افزایش ظرفیت باربری خاک و کاهش نشست آن، ژئوسل­ها به عنوان نمونه­ای مناسب از مصالح مذکور مورد توجه می­باشند. با عنایت به نتایج مطالعات آزمایشگاهی در زمینه مطالعه رفتار نمونه­های مسلح شده با المان­های ژئوسل، در این پژوهش مدل­سازی عددی این نمونه­ها مورد مطالعه قرار گرفته می باشد تا در پایان تحلیل دقیقی از کاربرد و تاثیر بهره گیری از ژئوسل­ها در افزایش ظرفیت باربری و کاهش نشست­ پی­ها بدست آوریم و همچنین به مدل­سازی عددی دقیقتر و نزدیکتر به واقعیت به کمک نرم­افزار  ABAQUS 6.11(2011) دست یابیم. امید می باشد این پژوهش ­بتواند بسیار راهگشا باشد.
 
1-4- روش پژوهش:
روش پژوهش به ­صورت مدل­سازی عددی اجزاء محدود می­باشد. بدین ترتیب که به کمک نرم­افزار ABAQUS 6.11(2011) به تحلیل و مدل­سازی عددی پی­های دایره­ای مستقر بر بستر ماسه­ای در حالات تقویت شده با المان ژئوسل و بدون تقویت ژئوسلی پرداخته و سپس به مقصود مقایسه نتایج پی دایره­ای و مربعی در شرایط یکسان و انتخاب بهترین شکل پی و بهترین چگونگی تقویت با    المان­های ژئوسل، تحلیل و مدل­سازی عددی پی مربعی مستقر بر بستر ماسه­ای در شرایط مشابه با پی   دایره­ای انجام گرفته می باشد.
فرضیات این تحلیل عبارتند از :

  • به­جای وارد کردن نیروی جک در سطحی به اندازه مساحت پیستون جک، این نیرو به صورت یک بار نقطه­ای در وسط صفحه بارگذاری وارد شده می باشد.
  • خاک زیر صفحه بارگذاری نسبت به آن حرکتی نداشته و در طی بارگذاری کاملاً به آن چسبیده می باشد. همچنین دو لایه خاک رس و ماسه در سطح تماس بینشان نسبت به یکدیگر حرکتی ندارند.
  • اثر غیر­خطی شدن­های مصالح در محاسبات در نظر گرفته شده می باشد. در مطالعات عددی این پژوهش به دلیل سه بعدی بودن نمونه­­ها و وجود تنش­های اصلی در امتداد محورهای اصلی و همچنین با در نظر داشتن معضلات معیار موهر- کولمب مانند در نظر نگرفتن اثر تنش میانی و همچنین وجود گوشه­های تیز در محل برخورد وجوه هرم که سبب عدم یگانگی جواب­ها در این نقاط می­گردد، برای مدل­سازی رفتار غیر­خطی رس از مدل­CAM CLAY بهره گیری شده و رفتار ماسه نیز با مدل DRUCKER PRAGER شبیه­سازی شده می باشد.
  • تغییر شکل­های دیواره­های مخزنی که خاک در آن ریخته شده می باشد ناچیز می­باشند.

تعداد صفحه : 122
قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.