پایان نامه کارشناسی ارشد رشته عمران سازه های هیدرولیکی: آبشستگی پایه پل ها

0 Comments

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی عمران – سازه های هیدرولیکی

عنوان:

آبشستگی پایه پل ها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
پایه های پل احداثی در کانال های روباز منجر به تغییرات حائز اهمیتی در الگوی جریان می گردند. هنگامی که جریان یک جهتی در یک کانال با یک مانع عمودی مواجه می گردد، به جریان سه بعدی تبدیل می گردد، الگوی جریان حاصله در اطراف پایه پل پیچیده می گردد. آبشستگی موضعی اطراف یک پایه پل (استوانه ای) مساله ای می باشد که بیشتر مهندسان هیدرولیک با آن درگیرند. این یک مساله پیچیده می باشد که از اندر کنش جریان آشفته سه بعدی اطراف استوانه و بستر متحرک کانال ایجاد می گردد. آبشستگی موضعی اطراف پایه های پل یکی از متداول ترین علل شکست پل ها می باشد که به گونه جدی نتایج زیانبار و غم انگیزی را موجب می گردد. آبشستگی موضعی پایه پل، یک موضوع مطالعاتی عمومی برای بیشتر مهندسان هیدرولیگ گردیده می باشد.
مقدمه:
پل ها مانند مهمترین و پر کاربردترین سازه های رودخانه ای بوده و به عنوان کلید راه های ارتباطی از اهمیت زیادی برخوردار هستند. هر ساله با وقوع سیلاب در هر رودخانه تعداد زیادی از این پل ها، درست زمانی که بیشترین نیاز به آنها هست تخریب می گردند. یکی از مهمترین و مؤثرترین عوامل این تخریب ها آبشستگی اطراف پایه های پل می باشد.
فصل اول
آبشستگی پایه پل ها
1-1) هدف
با در نظر داشتن اهمیت بحث آبشستگی و تأثیر آن در مراحل طراحی پل و جلوگیری از این پدیده مخرب به وضوح عیان می گردد که در طراحی پایه ها، کناره ها، تاسیسات ساماندهی و تاسیسات موقتی پل ها در داخل رودخانه، برآورد اندازه پایین رفتن بستر در اطراف این سازه ها در اثر آبشستگی نیاز به مطالعه های دقیقی دارد که لزوم محاسبه آن، مستلزم شناخت دقیق و جامع از الگوی جریان اطراف پایه پل و شناخت کامل فیزیک مساله و شناخت مکانیزم این پدیده می باشد از این رو در این پژوهش به شناخت آبشستگی، مکانیزم وقوع آن و عوامل موثر بر این پدیده می پردازیم.
2- تعریف آبشستگی و انواع آن:
آبشستگی پدیده ای می باشد که با اقدام فرسایش جریان در بسترهای رسوبی ایجاد می گردد آبشستگی ناشی از اقدام فرسایش در اثر جریان اب و حمل مواد از بستر و سواحل آبراهه ها و اطراف پایه های پل و سازه های هیدرولیکی می باشد. این پدیده باعث فرسایش بستر رودخانه و در نتیجه پایین رفتن سطح بستر آن و تمایل به در معرض قرار دادن و آسیب رساندن به بناهای مستقر در مسیر رودخانه نظیر پی های پل و شمع هایی که سازه ها و تکیه گاه ها را طرفداری می کنند می گردد و می تواند موجب ایجاد خسارت، واژگونی سازه ها و ایجاد زیان های جانی و مالی گردد.
از اینرو شناخت انواع آبشستگی و عوامل موثر در ایجاد آن ها، برای مطالعه در خصوص احداث پل ها و بناهای مستقر در مسیر رودخانه ها ضرورتی اجتناب ناپذیر می باشد. بدین جهت آبشستگی ها را می توان از نظر علل ایجاد آن ها به سه دسته زیر تقسیم نمود:
الف) فرسایش یا آبشستگی عمومی
ب) آبشستگی ناشی از تنگ شدن مسیر
ج) آبشستگی موضعی
تعداد صفحه : 29
قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *